Wasze i nasze porady
Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.
Wasze i nasze porady
Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.
ADMIN 11-11-2019
WITAMINA K
Witamina K - grupa związków, do której należą: witamina K, (fitomenadion), witamina K2 (menachinon-6), witamina K3 (menadion).
Witaminę K, pozyskuje się z pożywienia, K2 jest produkowana przez bakterie jelitowe, natomiast witamina K3 jest syntetyzowana, tzn. produkowana sztucznie.
Witamina K posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Witamina K uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom. Uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej.
Brak witaminy K mogą odczuwać osoby poddane długotrwałej kuracji antybiotykowej oraz ci, którzy jedzą mało zielonolistnych warzyw.
ADMIN 11-11-2019
KIEŁKI SOCZEWICY
Zawierają witaminy: A, Bv B2, B3, B5, B6, Bg, C, K oraz żelazo, fosfor, cynk, wapń, miedź, magnez, potas, bor, molibden, selen, sód, siarkę oraz koenzym Q10.
Hodowla kiełków soczewicy jest łatwa* wystarczą nasiona, kiełkownica i trochę cierpliwości.
Najlepiej kiełkują hodowane w kiełkownicy, ale można też użyć słoika lub lnianego woreczka.
Przed kiełkowaniem namaczać około 10 godzin.
Czas kiełkowania około 5 dni.
ADMIN 11-11-2019
CHOROBY PAZNOKCI
Paznokieć zbudowany jest z wielu struktur.
W prawidłowych warunkach paznokcie rąk odrastają około 5 miesięcy, a paznokcie stóp dwa razy dłużej.
Jeśli na paznokciach pojawiają się zmiany, np. pionowe bruzdy, białe plamki to znak, że nasz organizm cierpi na brak mikroelementów.
Białe plamki wynikają najczęściej z niedoboru witamin. Należy być czujnym, gdy pojawią się inne zmiany, np. guzki, okolica paznokcia jest żywoczerwona, obrzęknięta i bolesna, płytka jest wysadzona, paznokieć zaczyna wrastać. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej (zanokcica) lub grzybiczej.
ADMIN 11-11-2019
TOCZEŃ
Toczeń rumieniowaty układowy (trzewny) - choroba autoimmunologiczna, rozwijająca się na tle złożonych i niejasnych zaburzeń układu odpornościowego, doprowadzająca do procesu zapalnego wielu tkanek i narządów.
Zajęte zanikłe lub martwiczo zmienione są głównie peryferyczne włókna pęczka mięśniowego.
Dla tocznia układowego charakterystyczne jest również występowanie licznych zaburzeń w morfologii krwi: niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość chorób przewlekłych, leukopenia (obniżona ilość białych ciałek krwi), limfopenia (obniżona ilość limfocytów), małopłytkowość (niedobór płytek krwi). Zwiększenie spożycia kwasów omega-3 może mieć korzystny wpływ na objawy choroby.
ADMIN 11-11-2019
MELISA LEKARSKA
Melisa lekarska ze względu na swój aromat nazywana jest cytrynowym zielem. Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest nie tylko przez zielarzy. Pszczelarze lubią ją, ponieważ przyciąga pszczoły.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się górne części pędów, które zbiera się najpierw w czerwcu, a następnie w sierpniu. Suszy się je w suszarniach naturalnych.
Melisa wykazuje właściwości uspokajające.
Najnowsze badania wskazują, że łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet może zapobiec miażdżycy.
Liście świeżego zioła można dodawać do sałatek, twarożków, past, a nawet potraw mięsnych i rybnych.