Wasze i nasze porady
Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.
Wasze i nasze porady
Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.
ADMIN 11-11-2019
CHOROBY PAZNOKCI
Paznokieć zbudowany jest z wielu struktur.
W prawidłowych warunkach paznokcie rąk odrastają około 5 miesięcy, a paznokcie stóp dwa razy dłużej.
Jeśli na paznokciach pojawiają się zmiany, np. pionowe bruzdy, białe plamki to znak, że nasz organizm cierpi na brak mikroelementów.
Białe plamki wynikają najczęściej z niedoboru witamin. Należy być czujnym, gdy pojawią się inne zmiany, np. guzki, okolica paznokcia jest żywoczerwona, obrzęknięta i bolesna, płytka jest wysadzona, paznokieć zaczyna wrastać. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej (zanokcica) lub grzybiczej.
ADMIN 11-11-2019
TOCZEŃ
Toczeń rumieniowaty układowy (trzewny) - choroba autoimmunologiczna, rozwijająca się na tle złożonych i niejasnych zaburzeń układu odpornościowego, doprowadzająca do procesu zapalnego wielu tkanek i narządów.
Zajęte zanikłe lub martwiczo zmienione są głównie peryferyczne włókna pęczka mięśniowego.
Dla tocznia układowego charakterystyczne jest również występowanie licznych zaburzeń w morfologii krwi: niedokrwistość hemolityczna, niedokrwistość chorób przewlekłych, leukopenia (obniżona ilość białych ciałek krwi), limfopenia (obniżona ilość limfocytów), małopłytkowość (niedobór płytek krwi). Zwiększenie spożycia kwasów omega-3 może mieć korzystny wpływ na objawy choroby.
ADMIN 11-11-2019
MELISA LEKARSKA
Melisa lekarska ze względu na swój aromat nazywana jest cytrynowym zielem. Roślina pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. W Polsce uprawiana jest nie tylko przez zielarzy. Pszczelarze lubią ją, ponieważ przyciąga pszczoły.
W ziołolecznictwie wykorzystuje się górne części pędów, które zbiera się najpierw w czerwcu, a następnie w sierpniu. Suszy się je w suszarniach naturalnych.
Melisa wykazuje właściwości uspokajające.
Najnowsze badania wskazują, że łagodzi bóle miesiączkowe, poprawia pamięć i koncentrację, a nawet może zapobiec miażdżycy.
Liście świeżego zioła można dodawać do sałatek, twarożków, past, a nawet potraw mięsnych i rybnych.
ADMIN 11-11-2019
WITAMINY
Witamina E - grupa substancji, które są odmianami tokoferolu. Najważniejsze spośród nich to: alfa-, beta-, gamma- i delta-tokoferol, z których najsilniej działa alfa.
Witamina E związana jest z przemianą azotową i oddychaniem. Działa jako aktywny przeciw-utleniacz, który niszczy lub neutralizuje wolne rodniki uszkadzające komórki.
Głównym jej źródłem są: kiełki pszenicy, oleje roślinne, orzechy, nasiona (migdały i ziarna słonecznika), zielonolistne warzywa, pełne ziarna, kwiat lipy, owoce dzikiej róży, kukurydza.
Jeśli kupujemy witaminę E najlepiej wybierać tę naturalną (oznaczoną niekiedy jako „d-alfa"), a nie syntetyczną („dl-alfa"). Naturalna jest otrzymywana zazwyczaj z soi, działa skuteczniej i łatwiej przenika przez barierę krew - mózg.
ADMIN 11-11-2019
RZODKIEW CZARNA
Czarna rzodkiew - warzywo z rodziny kapustnych o ostrym smaku i ogromnym bogactwie składników odżywczych. Do celów leczniczych stosuje się korzeń bez czarnej skóry. Największą wartość odżywczą osiąga jesienią i zimą.
Czarna rzodkiew działa moczopędnie, pobudza czynności wątroby, trawienie. Sprzyja opróżnianiu pęcherzyka żółciowego. Uspokaja nerwy.
W medycynie ludowej stosowana jest również w leczeniu kaszlu, stanach grypowych, przeziębieniach.
Na wzmocnienie można przygotować syrop: posypać krążki rzodkwi cukrem i pozostawić na jeden dzień. Powstały sok pić po łyżeczce 5 razy dziennie.
Można ją łatwo uprawiać w ogródku, lubi stanowiska słoneczne, gleby żyzne i przepuszczalne.