Wasze i nasze porady 

ADMIN 11-11-2019

MAGNEZ

Magnez jest pierwiastkiem niezwykle istot­nym dla naszego zdrowia, gdyż występuje we wszystkich tkankach i płynach ustrojowych.
Objawy niedoboru: niewydolność pracy serca, arytmia, nadciśnienie tętnicze, zahamowanie wzrostu, depresja, skłonność do płaczu, pogor­szenie koncentracji, poranne zmęczenie, drgają­ce powieki, wargi, odczuwanie bolesnych skur­czów łydek.
Magnez znajduje się w: kakao, orzechach, soi, kaszy, nasionach roślin strączkowych, maku i pieczywie pełnoziarnistym.
Przyswajanie magnezu jest największe, gdy do­starczany jest w postaci małych dawek, w kilku posiłkach. Jest dobrze przyswajany, jeżeli ilość wapnia w pokarmach jest dwa razy większa od ilości magnezu.

ADMIN 11-11-2019

PAPRYKA W PROSZKU

Papryka w proszku - przyprawa pozyskana ze zmielonej, suszonej papryki z nasionami lub bez nasion. W zależności od tego, jaki rodzaj papryki został zmielony możemy uzyskać łagodny, słod­ki lub pikantny smak.
Ułatwia trawienie, pobudza żołądek do wydzie­lania soków trawiennych. Jest bogata w witami­ny: A, B, C, w nieco mniejszych ilościach również: E, K, PP
Wykazuje właściwości bakteriobójcze i przeciw­zapalne.
Jest zasobna w 4 karotenoidy: beta-karoten, beta-kryptoksantynę, zeaksantynę oraz luteinę, które chronią tkankę oka przed niszczącym pro­mieniowaniem UV, zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej związanej z wiekiem i katarakcie.

ADMIN 11-11-2019

WITAMINA K

Witamina K - grupa związków, do której na­leżą: witamina K, (fitomenadion), witamina K2 (menachinon-6), witamina K3 (menadion).
Witaminę K, pozyskuje się z pożywienia, K2 jest produkowana przez bakterie jelitowe, natomiast witamina K3 jest syntetyzowana, tzn. produko­wana sztucznie.
Witamina K posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne, wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wi­tamina K uszczelnia śródbłonki naczyń krwio­nośnych, zapobiega krwawieniom. Uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej.
Brak witaminy K mogą odczuwać osoby podda­ne długotrwałej kuracji antybiotykowej oraz ci, którzy jedzą mało zielonolistnych warzyw.

ADMIN 11-11-2019

KIEŁKI SOCZEWICY

Zawierają witaminy: A, Bv B2, B3, B5, B6, Bg, C, K oraz żelazo, fosfor, cynk, wapń, miedź, magnez, potas, bor, molibden, selen, sód, siarkę oraz ko­enzym Q10.
Hodowla kiełków soczewicy jest łatwa* wystar­czą nasiona, kiełkownica i trochę cierpliwości.
Najlepiej kiełkują hodowane w kiełkownicy, ale można też użyć słoika lub lnianego woreczka.
Przed kiełkowaniem namaczać około 10 godzin.
Czas kiełkowania około 5 dni.

ADMIN 11-11-2019

CHOROBY PAZNOKCI

Paznokieć zbudowany jest z wielu struktur.
W prawidłowych warunkach paznokcie rąk od­rastają około 5 miesięcy, a paznokcie stóp dwa razy dłużej.
Jeśli na paznokciach pojawiają się zmiany, np. pionowe bruzdy, białe plamki to znak, że nasz organizm cierpi na brak mikroelementów.
Białe plamki wynikają najczęściej z niedoboru witamin. Należy być czujnym, gdy pojawią się inne zmiany, np. guzki, okolica paznokcia jest żywoczerwona, obrzęknięta i bolesna, płytka jest wysadzona, paznokieć zaczyna wrastać. Może to świadczyć o infekcji bakteryjnej (zanokcica) lub grzybiczej.

Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.