Wasze i nasze porady 

ADMIN 12-11-2019

WITAMINA PP

Witamina PP (witamina B3, kwas nikotynowy, niacyna) w połączeniu z innymi witaminami z grupy B bierze udział w wielu przemianach metabolicznych uwalniając energię w komór­kach ciała, reguluje krążenie krwi, gospodarkę hormonalną, zapewnia odpowiedni poziom glu­kozy i kwasu solnego w organizmie.
Suplementacja witaminą B3 jest pomocna w leczeniu zawrotów głowy, redukuje szumy w uszach, łagodzi stany napięcia miesiączkowe­go.
Najwięcej jej znajduje się w wątrobie, mięsie, ry­bach, orzechach oraz ziarnach zbóż.
Długotrwały niedobór może spowodować pe-lagrę (rumień lombardzki), objawiającą się za­paleniem skóry, biegunką, depresją i otępieniem umysłowym.

ADMIN 12-11-2019

WARZYWA

Szpinak - bogactwo składników odżywczych, na czele z witaminą K, wapniem, żelazem, ma­gnezem oraz manganem.
Dzięki zawartości potasu skutecznie obniża ciśnienie krwi. Zawiera też mnóstwo przeciwutleniaczy, które chronią nas przed nowotworami i pomagają w walce z miażdżycą. Obfituje rów­nież w kwas foliowy i betakaroten oraz wita­minę C.
Warzywo skrywa całą gamę związków z rodzi­ny karotenoidów, m.in.: zeaksantynę i luteinę.
Z tego powodu bardzo korzystnie działa na stan oczu, konkretnie plamki żółtej. Plamka żółta z wiekiem ulega degeneracji, czego ostatecznym efektem może być ślepota.
Szpinak jest niewskazany dla osób z kamieniami nerkowymi, chorymi na dnę moczanową, oste­oporozę.

ADMIN 12-11-2019

MEDYCYNA LUDOWA

W medycynie ludowej cebula wykorzystywa­na jest nie tylko wewnętrznie. Okłady na czoło z przekrojonej cebuli polecane są przy migre­nie. Miazga ze świeżej cebuli wykorzystywana jest do leczenia ran, oparzeń, odmrożeń czy wrzodów. Przy dolegliwościach astmatycznych i sercowych robi się, na noc, okłady na stopy z upieczonej cebuli.
Żeby obrać cebulę bez łzawienia wystarczy wy­konać czynność pod bieżącą wodą lub nad go­rącą płytą kuchenną.
Przekrojonej cebuli nie należy przechowywać, gdyż utlenia się i może być szkodliwa, a po dłuż­szym czasie nawet toksyczna.
Zapach cebuli z rąk można usunąć nacierając dłonie soloną wodą lub wodą z amoniakiem (2 łyżki na litr wody).

ADMIN 12-11-2019

TYP OSOBOWOŚCI - CZUJNY

Typ osobowości - czujny to osoba cechująca się wyczuleniem na wszelkiego rodzaju wypaczenia - idealista.
Czujny to osoba niezależna, ostrożna w kon­taktach z ludźmi. Jest spostrzegawcza i potrafi słuchać. Wysoko ceni sobie wierność i lojalność.
Ma specyficzne poczucie humoru, choć błysko­tliwe, to najczęściej cierpkie.
Przyjmuje krytykę bardzo serio, ale nie czuje się nią zagrożony.
Czujny powinien pracować na samodzielnym stanowisku, gdzie może działać bez bezpośred­niego nadzoru. Potrzebuje bowiem poczucia, że całkowicie kontroluje sytuację.

ADMIN 12-11-2019

SKŁADNIKI KOSMETYKÓW

Masło Shea - olej roślinny wytwarzany z nasion afrykańskiego drzewa z gatunku masłosz parka.
W kosmetykach występuje pod nazwami: Ma­słosz Parka, masło Karite, Butyrospermum Parkii.
Zawiera kwasy tłuszczowe: zarówno nasycone, jak i nienasycone, prowitaminę A (retinol), wita­minę E, woski oraz sporo fitosteroli.
Dodatkowo w maśle znajduje się kwas cynamo­nowy, który działa antybakteryjnie oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV.
Nie ma lepszego kosmetyku na rozstępy niż ma­sło Shea.
Może być stosowane przy cerze tłustej, gdyż nie zatyka porów.
Polecane dla osób z atopowym zapaleniem skó­ry, gdyż łagodzi, natłuszcza i nie wywołuje po­drażnień. < Najlepiej masło Shea stosować w naturalnej po­staci.

Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.