Wasze i nasze porady 

ADMIN 08-11-2019

CZYSTEK

Czystek charakteryzuje się wysoką zawartością polifenoli - silnych przeciwutleniaczy. Są to sub­stancje, które: - mają właściwości antyoksydacyjne, tzn. neu­tralizują wolne rodniki, które mogą się przy­czynić do powstania wielu chorób, w tym tych nowotworowych, - hamują powstawanie i rozwój stanów zapal­nych w organizmie, - ochraniają naczynia krwionośne i hamują utle­nianie się złego cholesterolu LDL, zapobiegając tworzeniu się blaszek miażdżycowych, - wspierają funkcjonowanie układu odporno­ściowego, - walczą z drobnoustrojami i grzybami, - działają antyalergicznie, gdyż hamują uwalnia­nie histaminy.
Herbata z czystka jest suplementem, a nie le­kiem! Nie można zrezygnować z terapii zaleco­nej przez lekarza.

ADMIN 08-11-2019

ESTRAGON

Estragon - roślina z rodziny astrowatych pora­stająca dziko tereny południowo-wschodniej Europy, wybrane obszary Azji oraz Ameryki Pół­nocnej.
Roślina nie jest odporna na mrozy, dlatego zale­ca się jej przycięcie i osłonę przez rozpoczęciem zimy.
Estragon smakuje zarówno świeżo po zerwaniu, jak i w formie ususzonej. W kuchni używany powszechnie z octem i rybami, ale również do sosów (tatarski, bearnaise, remoulade), omle­tów, jajek w koszulkach, sałatki greckiej, pieczeni wołowych i drobiu.
Estragon jest środkiem wzmacniającym żołądek.
Ma właściwości poprawiające apetyt, zapobie­gające wzdęciom i kolkom.
Ze względu na smak można go stosować, gdy zdrowie wymaga diety bezsolnej.

ADMIN 07-11-2019

Kawa energetyczna

1. 3 kopiaste łyżeczki kawy
2. 1/2 kostki masła
3. ok. 1/2 litra wody
4. słoik litrowy

Zaparzyć kawę. Do słoika włożyć masło wlać gorącą wodę i stale mieszać do chwili rozpuszczenia masła. Kawę przecedzić i wlać do słoika. Wszystko razem wymieszać. Gotowe. Zycze dobrego smaku.

ADMIN 06-11-2019

Maść na trudno gojące rany.
1. Miód 15dkg
2. Wosk pszczeli 10dkg
3. Mydło szare 10dkg
4. Spirytus 1/2 szklanki

Rozpuścić wosk na małym ogniu. Dodać drobno zwiórkowane mydło ciągle mieszając. Dodać 100ml spirytusu. Gdy trochę zgęstnieje dodać resztę spirytusu. Przechowywać w chłodnym miejscu.

ADMIN 04-08-2019

Napój herbaciany z grzyba octowego (kombuchy)
Skladniki:
- 1L herbaty zielonej (ewentualnie czarnej)
- 150g cukru białego ewentualnie brązowego (bakterie cukier spracują)
- ok. 100ml napoju herbacianego lub octu jabłkowego

Przygotowanie:
Herbatę wymieszać z cukrem i schłodzić. Włożyć grzyba i wlać napój herbaciany lub ocet jabłkowy. Słój przykryć lnianą ściereczką i odstawić na ok. 10 dni w ciemne miejsce np. w kartonie. Przechowywać w cieple. Nie używać metalowych łyżeczek. Smakować codziennie. Może być gotowy napój po tygodniu. Przecedzić. Grzyb i ten nowo powstały przemyć i następny napój wykonywać tak samo. Grzyb używamy do 5 razy (traci aktywność). W międzyczasie powstają nowe. Napój przechowywać w lodówce.
Napój przechowywany z grzybem przez dłuższy czas ( ok. 1 miesiąca) zmieni się na ocet jabłkowy z ładnym nowym grzybem. Za każdym razem należy koniecznie grzyb przemyć pod bierzącą wodą. Smacznego i zdrowego.

Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.