Wasze i nasze porady 

ADMIN 12-11-2019

MEDYCYNA LUDOWA

W medycynie ludowej cebula wykorzystywa­na jest nie tylko wewnętrznie. Okłady na czoło z przekrojonej cebuli polecane są przy migre­nie. Miazga ze świeżej cebuli wykorzystywana jest do leczenia ran, oparzeń, odmrożeń czy wrzodów. Przy dolegliwościach astmatycznych i sercowych robi się, na noc, okłady na stopy z upieczonej cebuli.
Żeby obrać cebulę bez łzawienia wystarczy wy­konać czynność pod bieżącą wodą lub nad go­rącą płytą kuchenną.
Przekrojonej cebuli nie należy przechowywać, gdyż utlenia się i może być szkodliwa, a po dłuż­szym czasie nawet toksyczna.
Zapach cebuli z rąk można usunąć nacierając dłonie soloną wodą lub wodą z amoniakiem (2 łyżki na litr wody).

ADMIN 12-11-2019

TYP OSOBOWOŚCI - CZUJNY

Typ osobowości - czujny to osoba cechująca się wyczuleniem na wszelkiego rodzaju wypaczenia - idealista.
Czujny to osoba niezależna, ostrożna w kon­taktach z ludźmi. Jest spostrzegawcza i potrafi słuchać. Wysoko ceni sobie wierność i lojalność.
Ma specyficzne poczucie humoru, choć błysko­tliwe, to najczęściej cierpkie.
Przyjmuje krytykę bardzo serio, ale nie czuje się nią zagrożony.
Czujny powinien pracować na samodzielnym stanowisku, gdzie może działać bez bezpośred­niego nadzoru. Potrzebuje bowiem poczucia, że całkowicie kontroluje sytuację.

ADMIN 12-11-2019

SKŁADNIKI KOSMETYKÓW

Masło Shea - olej roślinny wytwarzany z nasion afrykańskiego drzewa z gatunku masłosz parka.
W kosmetykach występuje pod nazwami: Ma­słosz Parka, masło Karite, Butyrospermum Parkii.
Zawiera kwasy tłuszczowe: zarówno nasycone, jak i nienasycone, prowitaminę A (retinol), wita­minę E, woski oraz sporo fitosteroli.
Dodatkowo w maśle znajduje się kwas cynamo­nowy, który działa antybakteryjnie oraz chroni skórę przed promieniowaniem UV.
Nie ma lepszego kosmetyku na rozstępy niż ma­sło Shea.
Może być stosowane przy cerze tłustej, gdyż nie zatyka porów.
Polecane dla osób z atopowym zapaleniem skó­ry, gdyż łagodzi, natłuszcza i nie wywołuje po­drażnień. < Najlepiej masło Shea stosować w naturalnej po­staci.

ADMIN 12-11-2019

SKŁADNIKI KOSMETYKÓW

D-panthenol (kwas pantotenowy) jest natu­ralnym składnikiem występującym w skórze i włosach, niezbędnym do ich prawidłowego formowania się. Czysty kwas pantotenowy jest bardzo nietrwały w wodnych roztworach, dla­tego w kosmetyce stosuje się wyłącznie stabilną pochodną witaminy B5 - pantenol.
Pantenol jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nie podrażnia, ani nie uczula. Działa gojąco, przeciwzapalnie i regenerująco, poprawia barierę lipidową naskórka. Nawilża, wygładza i pogrubia włókno włosa oraz zapobiega rozdwajaniu.
Przy niedoborach witaminy B5 pojawia się szorstkość i łuszczenie skóry, a włosy szybciej siwieją, stają się porowate i matowe.

ADMIN 12-11-2019

KĄPIEL Z OLEJKIEM

Miłą formą pielęgnacji ciała jest kąpiel z do­datkiem olejków eterycznych. Przygotujemy ją dodając do wody dwie łyżki wcześniej przygo­towanego płynu.
Płyn otrzymujemy przez zmieszanie 200 ml oleju roślinnego, 25 ml lecytyny z 20 kroplami olejku eterycznego. Rodzaj olejku eterycznego dobie­ramy w zależności od tego, jakie działanie ma przynieść przygotowywana kąpiel:
- pielęgnujące (olejek lipowy, rumiankowy, nagietkowy),
- pobudzające (olejek miętowy, rozmarynowy),
- odprężające (olejek lawendowy, z melisy),
- przeciwpotne (olejek z szałwii),
- zapobiegające przeziębieniom (olejek z kopru włoskiego, olejek z tymianku).

Informacje zawarte w dziale "Porady" pochodzą ze źródeł ogólnodostępnych. Jako administrator strony www.najmar.pl nie biorę za nie odpowiedzialności.